Aşil Tendonu Egzersizleri Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Aşil Tendonu Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Aşil Tendonu Egzersizleri, daha sağlıklı bir yaşam sürmemiz için yapmamız gereken bazı egzersiz hareketleridir. Aşil tendonu, ayak bileğinin arkasında bulunan kaval kemiğine paralel olarak uzanan tendoma verilen isimdir. Aşil tendonu, vücudumuzda bulunan tendonların içerisinde en güçlü olanıdır. Aşil tendonu şikâyetleri, özellikle ilerideki yaşlarda ortaya çıktığı gibi, genç yaşlarda da ortaya çıkabilir, genç yaşlarda ortaya çıkan nedenler ise genellikle, aşırı derecede spor yapmak, bilinçsiz spor yapmak, aşırı kilodan kaynaklanan düz tabanlık, sürekli yüksek topuklu ayakkabılar giymek olabiliyor. Aşil tendonundaki şikâyetler ise şişlik, aşırı ağrı, sertlik ve acı gibidir. Aşil tendonundan kurtulmak için ise son çare ameliyattır. Fakat ameliyat evresine gelene kadar, öncelikle aşil tendonu egzersizleri uygulanmaktadır. Aşil tendonu egzersizlerini, düzenli ve doğru bir biçimde yaptığınız taktirde, bazı hastalarda ameliyatsız bile düzelme görülmüştür.

Aşil Tendonu Egzersizleri
  • Egzersiz 1; İlk egzersizde, sert bir yere sırtınız dayanacak şekilde, ayaklarınızı birleştirip uzatarak oturunuz, elinize bir plates lastiği ya da kilotlu çorap alın, plates lastiğini ayak tabanlarınıza geçirin ayaklarınızı hiç yerinden oynatmadan topuklar yerde sabit kalacak şekilde kendinize doğru çekip gerdirin ve bırakın bu hareketi germe işlemi durumunda 10 saniye kalacak ve arada 5 saniye mola verecek şekilde toplamda üç set halinde yapabilirsiniz.
  • Egzersiz 2; Ayaklarınızın altına pinpon topu büyüklüğünde bir top alıp, önce bir ayak tapanın da sonra diğer ayak tabanında olmak üzere, ayak tabanında bir ileri bir geri hareketler halinde yapabilirsiniz. Bu hareketi de 5 dakika bir ayak tabanında 5 dakika da diğer ayak tabanında olmak üzere, toplamda 20 dakika olmak üzere iki set halinde yapabilirsiniz.
  • Egzersiz 3; Yere sırt üstü uzanın eller yanda olacak şekilde, ayaklarınızı birleşik bir şekilde uzatın önce bir ayağınızı parmak uçlarını kendinize doğru çekerek arka kasları gerin ve dizi kırmadan yukarıya doğru kaldırın, kaldırdığınız bacağı indirip diğer bacağı kaldırın, bir sağ bacak bir sol bacak olmak üzere 10-10 toplamda 20 defa harekete devam edebilirsiniz.
  • Egzersiz 4; Yere yüzüstü uzanıp, ayaklarınızı parmak uçları arka- karşıya bakacak şekilde birleşik uzatın, dizleriniz yerden kalkmadan sadece alt bacaklarınızın önce birini gergin bir şekilde arkaya doğru kaldırın indirin, sonra aynı hareketi diğer bacakta yapın, daha sonra bir sağ bacak bir sol bacak şeklinde 10-10 toplamda 20 defa olmak üzere tekrarlayın.
  • Egzersiz 5; Düz bir şekilde ayakta yüzünüz duvara dönük bir şekilde dimdik durun, yavaşça parmak uçlarında yükselip inin, yükselip inin, bu hareketi de 30 tekrar yapabilirsiniz.
  • Egzersiz 6; Yere sırtüstü yatıp, ayak tabanlarınız yere basacak şekilde dizlerden bükün, kollarınızı yana doğru uzatın, daha sonra kalçanızı yavaşça parmak uçlarınızda kaldırabileceğiniz kadar kaldırın, bu hareketi de kalça havada 10 saniye, yere inince 5 saniye dinlenme olmak üzere toplamda 5 set yapabilirsiniz.

Aşil Tendonu Egzersizleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Omuz Tendon Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Omuz Tendon Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Tendon Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Tendon Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Tendon Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Tendon Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Tendon Kopması Tedavisi

Parmak Tendon Kopması Tedavisi

Tendon Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Tendon Ameliyatı Riskleri ve Sonrası